Slovenski dan varstva konkurence, 22. septembra 2016

 

Javna agencija Republike Slovenije za varstvo konkurence (AVK) je 22. septembra 2016 organizirala tradicionalno mednarodno konferenco »Slovenski dan varstva konkurence« (Slovenian Competition Day).
 
Ključna tema letošnje konference je bila posvečena izzivom, ki nas čakajo ob prenosu Direktive 2014/104/EU o nekaterih pravilih, ki urejajo odškodninske tožbe po nacionalnem pravu za kršitve določb konkurenčnega prava držav članic in Evropske unije (Direktiva).
 
Namen Direktive je predvsem zagotoviti učinkovito izvrševanje pravil konkurence z optimizacijo součinkovanja javnega in zasebnega izvrševanja konkurenčnega prava ter z zagotavljanjem pravice do popolne odškodnine zaradi kršitev pravil konkurence.

 
Po pozdravnem nagovoru v.d. direktoraja AVK Andreja Matvoza je v dopoldanskem panelu predstavnica Evropske komisije Gabrielė Venskaitytė predstavila ključne cilje, na katerih temelji izvajanje Direktive, njene najpomembnejše določbe ter pregled napredka pri prenosu Direktive v posameznih državah članicah EU, Pavle Pensa iz odvetniške družbe Jadek & Pensa pa je kot predstavnik Odvetniške zbornice pojasnil stališča te institucije na obravnavano tematiko.

 

V nadaljevanju so bili predstavljeni praktični izzivi pri prenosu Direktive o odškodninskih tožbah v nacionalno zakonodajo s prispevki posameznih držav. Za Slovenijo je stališča MGRT kot resornega ministrstva predstavila  Ana Dežman, z vidika AVK pa Davor Lekić. Iz sosednjih držav smo spremljali predstavitve nacionalnih organov za varstvo konkurence iz Avstrije, Natalie Harsdorf  in Hrvaške, Mirto Kapural.

 

V popoldanskem delu konference je bila obravnavana problematika vrednotenja škode v odškodninskih tožbah. Tako je Szabolcs Lorincz iz Evropske Komisije analiziral ključno problematiko v postopkih vrednotenja  škode ter  smernice Evropske komisije na tem področju. V nadaljevanju je dr. Aljoša Feldin iz Ekonomske fakultete v Ljubljani predstavil nekaj ekonomskih razmišljanj o Direktivi,  na koncu pa se je dr. Meta Ahtik z Inštituta za primerjalno pravo dotaknila še vloge sodnikov pri določanju odškodnin v konkurenčnih zadevah. Razpravo je kot moderator vodil  dr. Klemen Podobnik iz Pravne fakultete v Ljubljani.

 

 

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava